השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ראשונית בחינם - לכל שאלה משרדינו ישמח לעזור!

אם אתם לפני חקירה\עצורים או כל מקרה חירום ואתם זקוקים לסיוע מיידי השאר הודעה בווטסאפ משרדינו ותקבל מענה 7\24

  ייעוץ לפני חקירה

  אחת מהזכויות הכי חשובות העומדת לחשודים בפלילי, היא הזכות לקבלת יעוץ לפני חקירה במשטרה.

  במאמר זה אסביר מהי הזכות מי צריך להשתמש בה, ומה יהיו ההשלכות על התיק.

  ייעוץ לפני חקירה – האם מגיע לי ומתי?

  יש להקדים ולהסביר כי חקירה הינה השלב הראשון בבירור קיומה של עבירה פלילית.

  במסגרתה ניתנת לחשוד הזדמנות פז למסור את גרסתו ולהוכיח את חפותו. אלא שבאותה המידה, כל מה שיאמר החשוד עלול לשמש על מנת להרשיעו. בדומה לכך, גם הימנעות מלהזכיר פרטים חשובים או שתיקה גורפת עלולה להוביל להסתבכות התיק.

  נתון נוסף וחשוב שצריך לקחת בחשבון הוא שהחשוד עומד מול גורמי חקירה כוחניים, אשר עלולים לנסות ולהפעיל עליו לחץ, במצב כזה יהיה קל לתמרן אותו ולגבות ממנו הודאות שחוטאות לאמת.

  כדי להימנע ממצב זה, ניתנת לחשוד הזדמנות להתייעץ עם משרד עורכי דין פלילי.

  למי מגיעה הזכות? האם המשטרה יכולה למנוע את הזכות?

  הזכות להתייעץ עם עורך דין, או בשמה המקצועי 'זכות ההיוועצות' מעוגנת בחוק סדר הדין הפלילי ועומדת לכל חשוד באשר הוא.

  רק במקרים חריגים המוזכרים בחוק, יכול הקצין הממונה לדחות את פגישת העצור עם עורך הדין, וגם זה לזמן מוגבל:

  • מקרה שבו פגישת היוועצות תגרום להפסקה של פעולת החקירה.
  • מקרה שבו פגישת היוועצות עלולה לסכל או לשבש מעצר או חקירה.
  • מצב שבו יש לדחות את הפגישה לצורך שמירה על חיי אדם, סיכול פשע או מניעת עבירת בטחון.

  עורכת הדין שקמה אדרי זמינה לשיחות ייעוץ 24/7, במשרדה או בתחנת המשטרה לפי בחירת החשוד.

  מה תכלול שיחת היוועצות עם עורך דין

  • עורך הדין יסביר לחשוד מהן זכויותיו – כך ידע החשוד מה הם הכלים העומדים לרשותו. במובן הזה מתאים המשפט הידוע 'ידע שווה כוח'.
  • עורך הדין יסביר לחשוד מהן החשדות כנגדו ומה צפוי לו מבחינת ההליך המשפטי.
  • עורך דין יסביר לחשוד איך מתנהלת חקירה, מהם הליכים תקינים ומהם הליכים שאינם חוקיים – בכך יסייע בהורדת הלחץ בקרב החשוד, ויפנה אותו ליתן גרסה סדורה בפני חוקריו.
  • עורך דין יאיר את עיני החשוד לפרטים מהותיים שיש להביא בפני החוקרים כבר בחקירה הראשונה.

  מה מעמדה של שיחת היוועצות עם עורך דין

  על פגישת ההיוועצות להתקיים בתנאים המאפשרים שיח פרטי וסודיות.

  על תוכנה יחול חסיון עורך דין – לקוח, קרי, חסיון שלא ניתן להפר אלא אם הלקוח בעצמו חפץ בכך.

  ייעוץ לפני חקירה במשטרה

  כאמור, מדובר בשלב קריטי, הזדמנות חד פעמית שלא תחזור על עצמה באותה הצורה, שלב שלאחריו בדרך כלל יוחלט האם יש צורך לעצור את הנחקר או לשחררו, שלב שיכריע את גורל התיק הפלילי, ומכל סיבות אלו מומלץ לפנות לסניגור מקצועי העונה על התנאים הבאים:

  • מקצועי ומתמחה בדין הפלילי.
  • בעל ניסיון מוכח.
  • לוחם שלא נרתע מהליכים מסובכים.
  • דיסקרטי ובעל רגישות.

  ייעוץ לפני חקירה – הכרעת התיק

  חקירה הינה שלב חשוב שיכריע את התיק הפלילי ועל כן מומלץ להתייחס אליה בכובד ראש ולא בפזיזות.

  ייעוץ לפני חקירה הוא שירות שלא כל עורך דין ידע לתת במקצועיות.

  ייעוץ לפני חקירה במשטרה

  יעוץ לפני חקירה – המדריך המלא לזכויות החשוד

  חקירה משטרתית, הינה שלב ראשוני בהליך הפלילי, שלב מכריע ומאוד מבלבל עבור הנחקר.

  יעוץ לפני חקירה , אם ינתן על ידי עורך דין מנוסה ומקצועי, יוכל להבהיר לנחקר בפני מה הוא עומד, מהי מערכת הזכויות המגיעות לו בשל נסיבותיו, ירגיע אותו ויעזור לו לעבור את החקירה כראוי. במאמר הזה נתמקד במעט מהזכויות החשובות העומדות לכל נחקר. ההמלצה היא להיוועץ עם עורך דין אשר יסביר בפירוט על הזכויות אלו ונוספות.

  יעוץ לפני חקירה – מהי חקירה באזהרה

  עם הגעתו של נחקר לחקירה, מחוייב החוקר לומר לו האם הוא נחקר תחת אזהרה, משמע נחקר כחשוד בביצוע עבירה וכל שיאמר עלול לשמש כנגדו, או לחילופין מתושאל כעד.

  באם המדובר בחשוד הנחקר באזהרה, מחוייב החוקר לידע אותו בדבר זכות השתיקה והזכות להיוועץ עם עורך דין, עליהן יוסבר בקצרה להלן.

  ייעוץ לפני חקירה – חסיון מפני הפללה עצמית

  מדובר בזכות העומדת לכל נחקר, עד או חשוד, ולפיה זכאי הנחקר שלא לענות על שאלה, שיש בה הודייה ברכיב עבירה פלילית בגינה הוא עלול לעמוד לדין. מדובר על זכות מצומצמת יותר מזכות השתיקה.

  זכות השתיקה

  זכות השתיקה הינה זכות העומדת לכל חשוד ולפיה זכאי לשתוק באופן מוחלט לאורך כל החקירה.

  תכלית הזכות היא למנוע מאדם לכשול בלשונו אם מפאת לחץ החקירה או כל סיבה אחרת, ולגרום להפללתו בעבירה שאותה לא ביצע.

  מבחינה ראייתית הרי ששתיקת הנאשם עלולה לחזק את הראיות אשר נאספו כנגדו, ועל החוקר להודיע לו על כך. אולם משמעות השתיקה תיקבע רק לאחר בחינת ההליך כולו בפני בית המשפט.

  זכות השתיקה היא עוגן הכרחי לקיומו של הליך משפטי הוגן ורמסיתה באמצעים בלתי חוקים ובתחבולות עלול להביא אף לפסילת ההודאה.

  זכות היוועצות עם עורך דין

  מדובר באחת מזכויות היסוד החשובות העומדות לחשוד בפלילים, לפיה הוא זכאי לשוחח עם עורך דין ולהתייעץ איתו בקשר למצבו המשפטי בטרם הוא עונה לשאלת השוטרים, זאת בין אם הוא עצור ובין אם לאו. היעוץ יכול להינתן באמצעות שיחה טלפונית או אף פגישה פרונטלית, ולשם כך תידחה החקירה בזמן סביר ( יוציין כי החוק מגדיר מצבים חריגים בהם זכות הייוועצות תידחה).

  זכות להיחקר בשפת החשוד

  החוק מורה כי החקירה תתקיים בשפתו של החשוד, בין אם בשפת אם ובין אם בשפה אחרת שאותה החשוד מבין על בוריה. מדובר בזכות הבאה לוודא כי החשוד מבין היטב את שנשאל וכי תשובתו תובן כהלכה.

  לסיכום

  חקירה היא השלב החשוב בהליך הפלילי, שלב בו נמצא הנחקר בגפו תחת איומו של הלא נודע.

  דווקא משום חשיבותו יש להתכונן אליו כראוי ובכובד ראש.

  הזכות להיתייעץ עם עורך דין היא זכות העומדת לכל חשוד ובכל שעה, היא זכות לגיטימית ומטרתה היא אחת – להגן על הנחקר.

  יעוץ לפני חקירה – כללי זהב לחקירה נכונה

  יעוץ לפני חקירה הוא למעשה גלגל הצלה בעבור כל אזרח הניצב כחשוד בעבירה פלילית בין אם מדובר באדם הטוען לחפותו, מי שההליך הפלילי זר לו או מי שכבר ישב בחדר חקירות בעבר.

  מדובר בשלב מרתיע ביותר, אשר במסגרתו נדרש הנחקר לשהות תחת תנאים שאינם נוחים לו, מול חוסר וודאות ולענות לשאלותיו של החוקר. כל מילה שיאמר עלולה לשמש כנגדו ולמעשה להכריע את גורל התיק הפלילי ולהביא אותו בסופו של הליך לריצוי עונש מאסר מאחורי סורג ובריח.

  על כן, עורכת דין שקמה אדרי המתמחה בדין הפלילי ריכזה עבור הנחקרים כללי זהב שמטרתם לעזור לנחקרים לצלוח את שלב החקירה.

  ההמלצה היא לקרוא כללים אלו ולהיוועץ באופן פרטני עם עורך דין בטרם הגעה לחקירה.

  כלל מס' 1 – הבינו היטב במה מדובר

  בטרם הנחקר נותן תגובה כלשהי לטענות העולות מפי החוקר, עליו לדעת במה מדובר.

  ראשית עליו להבין באיזה מעמד הוא נחקר. אין דומה מצבו המשפטי של עד לקיומה של עבירה, למצבו המשפטי של חשוד בביצוע עבירה. שנית, יש להבין מהי העבירה עליה מדובר תוך גילוי פרטים אודות נסיבות ביצועה.

  ההמלצה היא לא לתת תגובה לחשדות אשר לא ברורים לנחקר באופן סביר.

  כלל מס' 2 – דעו מהי המסגרת החוקית (הזכויות שלכם, החובות של הרשות ומגבלות החקירה)

  חקירה נדרשת להתנהל על פי החוק, ומשכך קמות לנחקר זכויות ייחודיות שעליו להכיר בטרם הגעתו לחקירה, בהתאמה יש חובה על הרשות לספק זכויות אלו ולפעול רק על פי מה שהותר לה במפורש בחוק. בין היתר על הנחקר לדעת מהן שעות החקירה המותרות באותו המקרה, האם זכאי הנחקר לנוכחות מלווה, האם זכאי לבחור את מין החוקר, האם על החקירה להיות מצולמת, האם הוא זכאי למתורגמן, כל אלו ועוד הינן זכויות המשתנות בין נחקר לנחקר על פי נסיבותיו ונסיבות העבירה.

  כמו כן, חלק מהזכויוות ייחודיות לחשוד להבדיל מעד, כדוגמת זכות השתיקה אשר עומדת אך ורק לחשוד אשר כל שיאמר עלול לשמש כנגדו. יחד עם זאת עליו לדעת כי למימוש זכות השתיקה ישנן השלכות ובניהן חיזוק הראיות הקיימות כנגדו.

  יתר הזכויות נוגעות לסמכות של רשות החקירה על הנחקר, וכיוצא בזאת, האם הוא רשאי שלא למסור את מכשיר הסלולארי שלו או את הסיסמה אליו, האם הוא רשאי לסרב לחדירה למכשיר, האם הוא רשאי לסרב לחיפוש בכליו או על גופו וכדומה.

  סביר כי רק עורך דין פלילי מקצועי ובעל ניסיון ידע להסביר לנחקר מהן החשדות המיוחסות לו, מהן הזכויות העומדות לו ומה ההשלכות של מימושן או ויתור עליהן. במסגרות זו יוכל להמליץ לו האם לממש את זכות השתיקה או להיפך, להפנות את תשומת לב החוקרים לראיה מזכה ולהאיר את עיניו באשר לדרכים באמצעותן יכול להתגונן ולהוכיח את חפותו.

  שימו לב כי הזכות להיוועץ עם עורך דין הינה זכות חשובה שלא ניתן למנוע מחשוד. (במקרים חריגים המפורטים בחוק, יכול הממונה לדחות את הייעוץ בזמן מוגבל בלבד).

  יעוץ לפני חקירה – המדריך המלא לזכויות החשוד

   

  כלל מס' 3 – הפנו לראיה המזכה

  ברוב המקרים נהוג לייחס לדברי החשוד בחקירתו הראשונה אותנטיות ולתת להם משקל מכריע, שכן זו הפעם הראשונה שמוסר את תגובתו להטחות החוקר מבלי להתכונן.

  על כן ישנה חשיבות כבר במועד הזה לספר את הגרסה לאירועים באופן ברור שלא מותיר מקום לספקות. לא להסתפק בכפירה בטענות אלא גם להפנות לראיה מזכה ככל וקיימת.

  ראיה מזכה יכולה להיות צילום שתומך בגרסתו, הודעה שמאשרת את שאמר, אליבי וכדומה.

  שימו לב, לעיתים, מה שיראה לאדם מן היישוב כ'ראיה מזכה' עלול להתהפך ולשמש כנגדו. על כן, מומלץ להיוועץ עם עורך דין בטרם החקירה.

  יצויין כי לעיתים יומלץ אף להשתמש בשירותיו של חוקר פרטי בכדי לאסוף ראיות מזכות.

  כלל מס' 4 – קראו את החקירה

  בסוף החקירה יתבקש הנחקר לקרוא את הפרוטוקול, אשר יפרט מהן השאלות שנשאל ומהן התשובות שהוא ענה. בשלב זה עליו לוודא כי דבריו נכתבו כלשונם ושהמסר שלו לא עוות ורק לאחר מכן לחתום.

  כלל מס' 5 – שליטה ואיפוק

  חקירה מטבעה מתנהלת תחת שליטתו של החוקר. הוא זה שמחליט על שעת החקירה, הוא שמחליט על אורכה והוא שמחליט אם הנחקר יקבל סיגריה או לא. אומנם גם הוא, חשוב לזכור, כפוף לחוק ולא יכול לעשות כרצונו.

  על כן ההמלצה לנחקרים היא לנסות לשמור על איפוק ושליטה מירביים לאורך כל החקירה.

  הכוונה היא לזהות את המניפולציות והתמרונים המופעלים על הנחקר באמצעות כל תרגילי החקירה, לשמור על קור רוח ולחשוב בהגיון. לדבוק בגרסה כפי שידועה לנחקר ולא לתת התייחסות על מה שלא ידוע אלא רק משוער.

  שימו לב, נתונים מראים שלחץ המופעל בחקירה עלול להוביל למתן הודאת שווא. על כן יש להיזהר מלתת תשובות רק כדי לספק את צרכי החקירה ולסיים במהרה.

  שיחה עם עורך דין לפני החקירה תוכל להוריד את סף הלחץ, לאפשר לנחקר לשמור על איפוק, לפקוח את עיניו לתרגילי חקירה ובכך לעזור לנחקר להוציא את האמת לאור ולטהר את שמו.

  כלל מס' 6 – טלפון ומחשב אישי

  ניתן לומר כי המחשב והטלפון החכם המוחזק היום בכל כיס, מכיל כל פרט כמוס על חיינו, החל מתמונות, היסטוריית שיחות, הודעות, מידע רפואי אישי, לוח פגישות, מיקומים, חומרי עבודה ועוד.

  לצורכי חקירה, כאשר צפוי כי במכשיר ישנן ראיות לבירור העבירה, קונה המשטרה סמכות לתפיסתו של המכשיר ולאחר קבלת צו מבית המשפט גם סמכות לחדירה לתוכן המכשיר.

  מדובר על מצב לא נעים של חדירה בוטה לפרטיות הנחקר ומכאן הדרך סלולה לרמיסת כבודו של אדם. על כן, חשוב לדעת, שישנן דרכים חוקיות להתנגד לחדירה לצו, או לבקש את צימצומו באופן שלא יפגע בנחקר מעבר לנדרש.

  נוסף לאמור, ידע נחקר כי אם יתן הסכמתו מדעת, יוכל החוקר לחדור למכשירו גם מבלי להיזדקק לצו, ועל כן יחשוב היטב, יבין את המשמעויות לפני שיתן את אישורו.

  זה המקום לספר כי עורכת הדין שקמה אדרי טיפלה במקרים רבים בהם נחקר נתן את מכשיר הטלפון שלו לרשויות החקירה מרצונו, כדי להוכיח גרסתו, אולם הדבר בפועל שימש לרעתו, בעבירה בה נחקר או בעבירה אחרת שהתגלתה לאחר החיפוש במכשיר.

  עוד בנושא

  יעוץ לפני חקירה – זכויות חשוד

  יעוץ לפני חקירה של קטינים ונוער

  יעוץ לפני חקירה – כוחה של ראיה מזכה

  יעוץ לפני חקירה – כך תיזהרו מתרגילי חקירה

  לסיכום

  חקירה היא השלב החשוב בהליך הפלילי, שלב בו נמצא הנחקר בגפו תחת איומו של הלא נודע.

  דווקא משום חשיבותו יש להתכונן אליו כראוי ובכובד ראש.

  הזכות להיתייעץ עם עורך דין היא זכות העומדת לכל חשוד ובכל שעה, היא זכות לגיטימית ומטרתה היא אחת – להגן על הנחקר.

  עורכת הדין שקמה אדרי המתמחה בדין הפלילי ובתעבורה נלחמת עבור לקוחותיה בבתי המשפט השונים וזמינה לתת ייעוץ לפני חקירה משטרתית 24/7.

  בזכות ניסיונה ותפקידה זה, עו"ד שקמה אדרי עזרה לחשודים רבים להוכיח את חפותם ולסגור את תיק החקירה שנפתח כנגדם.

  לייעוץ לפני חקירה, וליווי לתחנת המשטרה, ניתן ליצור קשר בכל שעה 24/7.

  האמור אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.

  השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ראשונית בחינם

  לכל שאלה משרדינו ישמח לעזור!
   קידום עורכי דין קידום עורכי דין
   Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support