facebook whatsapp youtube
צור קשר

מחיקת רישום פלילי

author
date
13.03.2022
time
1 דקות קריאה
מאמרים נוספים בנושא:

מחיקת רישום משטרתי

רישום פלילי יכול להכתים באופן משמעותי את שמו של האדם הנורמטיבי, הגם אם מדובר במעידה חד פעמית או אף אם מדובר בחקירת סרק שנסגרה זה מכבר. הרישום עלול להכביד על האדם המעוניין לנהל אורח חיים תקין, למנוע ממנו לקבל רישיון לנשיאת נשק אישי ואף למנוע ממנו לעסוק במקצועות מסוימים. מחיקת הרישום הפלילי וניקיון שמו של האדם תאפשר לו להתגבר על המכשול בדרך לחיים נורמטיביים ותקינים. למידע נוסף הקשור למשרד עורכי דין פלילי צרו איתנו קשר.

ההבדל בין רישום פלילי למרשם המשטרתי

הרישום הפלילי מחיל בין היתר את כל ההרשעות והעונשים שקיבל אדם בבית משפט בשל עבירות פשע ועוון. צווי מבחן, צווים בדבר התחייבות להימנע מעבירה וצווי שירות לתועלת הציבור (אף אם ניתנו ללא הרשעה) – שניתנו עקב עבירה.

להבדיל מהאמור מעלה,  המרשם המשטרתי מחיל תיקים המצויים בהליכי חקירה, תיקים שנפתחו וטרם ניתנה החלטת בית המשפט בעניינם, הליכים שעוכבו, ואפילו תיקים סגורים.

מכאן, שתיקים אשר נסגרו מפאת " נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין" ו"היעדר ראיות מספיקות" יישארו במרשם המשטרתי ויכבידו על הנושא אותם.

האם ניתן 'למחוק' רישום משטרתי?

למעשה, לא מדובר ב'מחיקה' ממשית של הרישום הפלילי, אך בדרכים מגוונות ניתן לשנות את הרישום ולנקות את שמו של החשוד או הנאשם ולאפשר לו לממש את חייו ללא הגבלות:

  • כך לדוגמא על ידי הגשת בקשת חנינה , מוסמך נשיא המדינה לקצר את תקופות ההתיישנות והמחיקה של הרישום הפלילי.
  • בנסיבות מסוימות, ניתן להגיש ערר לשינוי עילת הסגירה (כך שהתיק ייסגר מחוסר אשמה ו'ימחק' מהמרשם המשטרתי).
  • בין היתר, יילקחו בחשבון: נסיבות אישיות, חלוף הזמן מרגע ביצוע העבירה, רישום משטרתי קודם, טיב וחומרת עבירה ועוד.

לסיכומו של דברבקשת החנינה כמו גם בקשה למחיקת רישום משטרתי הינן בקשות מהותיות שיש בכוחן להשפיע רבות על מי שנושא את הרישום, בבקשות אלו מומלץ לפנות לעורך דין פלילי תל אביב.

 עו"ד הדין שקמה אדרי המתמחה במשפט הפלילי, הינה בעלת ניסיון רב והצלחות מוכחות בבקשות לשינוי עילת סגירה, היא תדע לנתח את המצב המשפטי ולהצביע על הנסיבות אשר בגינן ייעתר הגורם המוסמך לשנות את עילת הסגירה ולנקות את שמו של המבקש.

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי, יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.

ביטול רישום פלילי

אין ספק שרובנו טועים לעיתים ועושים אחרת במקרים מסוימים אם היתה לנו האפשרות לכך. אחד המצבים שרבים היו מוכנים להחזיר את הגלגל אחורה ולנהוג אחרת הוא במקרה של ביצוע עבירה פלילית. אחת הסיבות לכך שאדם היה רוצה לשנות את הדברים אם היה יכול היא שלביצוע עבירה פלילית ישנם עקבות המלווים את אותו אדם במשך לא מעט שנים בחייו בצורה של רישום פלילי שקיים במשטרה. יש המתבלבלים בין רישום פלילי לרישום משטרתי. רישום משטרתי מתעד את קיומם של תיקים שנסגרו בעוד שרישום פלילי מתעד את קיומם של תיקים פתוחים או כאלה בהם אדם נשפט לחובה. ביטול רישום פלילי נעשה גם בצורה שונה מביטול או מחיקת רישום משטרתי.

כיצד נעשה ביטול רישום פלילי?

ביטול רישום פלילי יכול להתבצע רק ע"י נשיא המדינה, כאשר ההגדרה המדויקת לפעולה היא הפסקת הרישום החל מאותו רגע שהדבר קיבל אישור ולא מחיקתו המלאה. ביטול רישום פלילי הוא מורכב יותר ממחיקת רישום משטרתי. מחיקת הרישום המשטרתי מתבצעת ע"י קצין משטרה האמון על כך וכאן המידע הוא בין היתר על תיקים סגורים שנסגרו מחוסר עניין לציבור או מחוסר ראיות. רק תיקים שנסגרו מחוסר אשמה נמחקים לחלוטין מהמערכת.

לנקות את העבר בעזרת עורך דין פלילי מומחה בתחום

בין אם מדובר על ביטול רישום פלילי ובין אם על מחיקת רישום משטרתי חשוב לפנות לעורך דין פלילי מומחה בתחום ובעל הצלחות מוכחות בדבר. ביטול רישום פלילי יעשה כאמור באמצעות הגשת בקשה לנשיא המדינה בה יפרט עורך הדין את השלכות הרישום הפלילי על אותו אדם, העובדה שדרכיו השתנו לחלוטין תוך הבאת הוכחות וראיות לכך שאכן דרכיו השתנו וגם לכך שלרישום הפלילי יש השלכות משמעותיות על חייו, למשל הוא חוסם אותו מלהתקדם ולהתקבל למשרה שכישוריו תואמים את דרישותיה ורק הרישום הפלילי מהווה מחסום. במחיקת רישום למשטרתי ניתן להביא בעזרת עורך הדין לשינוי עילת סגירת התיק לחוסר אשמה, מה שיגרום למחיקת הרישום מהמערכת. בשני המקרים חשובה פניה לעורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתחום שהצליח להביא לכדי מחיקת רישום משטרתי או ביטול רישום פלילי אצל לקוחותיו.

עו"ד שקמה אדרי היא עורכת דין פלילית המלווה ומייצגת את לקוחותיה בכל ההליכים ומסייעת גם במקרים של רצון לבטל רישום פלילי או משטרתי. מוזמנים ליצור קשר.

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    form-image form-image